Erik Schmidt >

Tuultest tõugatud

Tuultest tõugatud
Autor Aasta Vorm
Erik Schmidt 1999 Lühiromaan

Raamatu kaanelt:
Erik Schmidt on sõndinud ja üles kasvanud Naissaarel, kuid elanud viimased poolsada aastat mujal maailmas – peamiselt Hispaanias. Tunnustatud maalikunstnik. Tema kirjanduslik looming on enamasti pühendatud Naissaare oludele läbi aegade. «Tuultest tõugatud» moodustab koos «Tormiste teekondade» (Perona, 1993) ja «Pagana eestlasega!» (Eesti Raamat, 1996) Naissaare triloogia, mis kirjeldab saare olusid ja elanikkonda 19. sajandist meie päevini. Tõsi on, et tagumised rattad on siinjuures jõudnud esimestest ette, sest triloogia esimene raamat «Tuultest tõugatud» on valminud viimasena. Romaani tegevus toimub 19. sajandi Naissaarel ja põhineb suurel määral suulistel pärimustel, mida täiendavad dokumenteeritud andmed. Selles loos ette tulevad inimesed on kirjeldatud nende õigete nimedega ja sel ajastul ja kohal, kus nad tegelikult elasid. Romaani peategelaseks on autori vanaema isa Jüri Rosen (1808-1887), suure perekonna pea, legendaarne Naissaare kalur, keda rahvasuus tunti kui «Karu-Jüri».
Triloogia juba ilmunud teosed on saanud erakordselt hea vastuvõtu. Mõned nopped ilmunud arvustustest:
«Tükike eesti maad ja Eestimaad, millest valdav osa eestlasi väga vähe teab, millest puudub kogemus. /…/ Raamatu kirjutamisest kui kolme võla tasumisest räägib Erik Schmidt saatesõna alustades. Võõrsilolija võlatunne kodumaa ees, Naissaarel sündinu võlg kodusaare ees, lapse võlg vanematele. /…/ Võlg on kaunilt tasutud.» (Hommikuleht, 13.03.93)
«Materjal on tohutu ja väga mitmekülgne. Kultuuriloolisi kirjeldusi, psühholoogilisi vaatlusi, episoode ja anekdoote külast ning merelt. Kõik on elavalt kirja pandud, humoristlikult jutustatud, kaasaelamisega edasi antud. Rikas kultuurilooline materjal, mida iialgi küllalt ei saa.» (Eesti Päevaleht, Stockholm, 16.06.93)
«Naissaart külastades ärge unustage aga seisatamast selle maja vundamendikivide hunniku ees, kust võrsunud mehed meie väikest rahvast suureks on aidanud teha.» (Meremees, 30.04.96)

ARVUSTUSED